Publicerad:
hemester i sommar?
Sommaren bär med sig en särskild sorts förväntan – grönskan som doftar, kvällar som aldrig riktigt tar slut och löftet om lata dagar i solen. Och en hel del planer.
Varje år har jag en ambition om att ha hemester, vilket brukar lyckas. I Hälsingland är ju möjligheterna lika många som vyerna är vackra. Här finns svalkande bad, eller om man är mer äventyrlig, även en hel del sådana upplevelser i hav, sjöar, älvar och tjärnar. Man kan cykla på en oändlig mängd MTB-banor i olika svårighetsgrad, vandra, tälta, gå höghöjdsbanor och rida i skogarna. Uppskattar man smakerna som hör sommaren till finns det i överflöd – lokalproducerade bakverk, mathantverk och hemsnurrade glassar. Därtill en rad olika evenemang inom sport och kultur.
Saker att göra saknas verkligen inte, det svåra är snarare att välja. På min lista står i år en tur till någon av de öppna hälsingegårdarna jag ännu inte besökt. Kanske blir det Fågelsjö Bortom Åa. Det besöket kan kombineras med besök i Loos gruva, den är jag också nyfiken på. Jag ser också fram emot att titta på Hälsingehambon i år, för första gången. Där ska Hälsingerådet dessutom dela ut priset Årets Hälsing, på Världsarvsgården Gästgivars. Min plan var ursprungligen att delta och dansa, men insåg att jag behöver öva mer på snurrarna. Man ska ju helst stå kvar på benen hela dansen. Att titta på, äta ostkaka och njuta – det klarar jag däremot galant.
Med hopp om en riktigt skön sommar – och en hel del hemester!
Karin Flordal,
Utvecklingskontoret Hälsingerådet
Du hittar den här krönikan och mycket mer i sommarnumret av Tidningen Hälsingland Länk till annan webbplats. (klicka, det är en länk)
.webp)